۶ ترفند ذهنی ساده که به شما کمک می کند سریعتر جاوا اسکریپت یاد بگیرید

۶ ترفند ذهنی ساده که به شما کمک می کند سریعتر جاوا اسکریپت یاد بگیرید

وقتی افراد سعی می کنند جاوا اسکریپت یا هر مهارت برنامه نویسی دیگری یاد بگیرند اغلب با چالش های مشابه ای مواجه می شوند:  برخی از مفاهیم گیج کننده هستند، زمان کافی برای آموختن ندارند و یا  وقتی چیزی را یاد می گیرند به آسانی فراموش می کنند. در این مقاله به 6 ترفند ذهنی برای یادگیری جاوا اسکریپت اشاره خواهیم کرد. با WAD همراه باشید.  

۱- اجازه ندهید که برنامه ریزی آینده، برنامه های حال شما را متوقف کند.

اولین سوالی که  برای یادگیری جاوا اسکریپت بسیاری ازافراد با آن مواجه می شوند این است که از کدام فریم وورک (چارچوب) استفاده کنند (که صادقانه باید گفت تعداد آنها کم نیست) و  اگر شما با جاوا اسکریپت راحت نیستید و می خواهید یکی از کتابخانه های جاوا اسکریپت را یاد بگیرید باید بگم که تعداد زیادی کتابخانه وجود دارد که با جستجو برای یافتن بهترین آنها زمان زیادی از دست می دهید.
بهترین روش برای نیافتادن در تله ی عدم تصمیم گیری این است که یک نقشه مسیر برای آنچه که لازم دارید ترسیم کنید.
به طور مثال نقشه مسیر شما می تواند به صورت زیر باشد:

مراحل یادگیری خود را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید . شما با یادگیری HTML , CSS هم می توانید یک صفحه وب ایجاد کنید.

۲- اجازه ندهید که تله ی اعتماد به نفس باعث فراموش کردن چیزها بشود.

یاد گرفتن سریع مفاهیم می تواند مخرب ترین چیز در روند یادگیری جاوا اسکریپت باشد، وقتی شما مطلبی را می خوانید و این احساس را دارید که که می توانید مطلب بعدی را شروع کنید و سپس مطلب بعدی .
ممکن است شما مطلب بعدی را متوجه شوید و همینطور ادامه بدهید ولی به نقطه ای می رسید که متوجه می شوید مطالب قبلی را فراموش کرده اید، بنابراین نیاز است که  برگردید و نگاهی به آن مطالب بیاندازید. آنگاه به عقب برگشته و مرور می کنید و باز به مطلب جدید ادامه می دهید تا اینکه متوجه می شوید که مطالب دیگری را فراموش کردید بنابراین نیاز هست که برگردید و  به آن مطالب نیز نگاهی بیاندازید و این روند تا آنجایی ادامه پیدا می کند که ناگهان متوجه می شوید از اصل مطلبی که می خوانید دور شده اید بعد سعی می کنید یک استراحت کوتاه به خود بدهید و سپس به ادامه مطلب بر می گردید و می بینید که همه چیز را فراموش کرده اید.
خوشبختانه برای مواجه نشدن با این مسئله سه راه حل وجود دارد:
۱-    مقدار مطالبی که می خواهید در یک جلسه تمرین کنید محدود کنید.
۲-    از مطلبی که آموختید در یک پروژه واقعی  استفاده کنید و کد بنویسید.
۳-    وقتی یک مطلب جدید می آموزید کد بنویسید.

۳-  با یک برنامه ریزی ذهنی درست تمرین کنید.

از نظر خیلی از افراد تمرین کاری خسته کننده و تکراری است، بنابراین از آن گریزان هستند و یا میانبر می زنند.
حال چطور می توانیم تمرین را خوشایندتر کنیم تا به طور دقیق آنرا انجام دهیم؟
این تمرین ذهنی را تمرین کنید
اگر شما اجازه تمرین کردن نداشتید چه می شد؟ چه احساسی داشتید؟ برای من حس نا امیدی، مانند کودکی که اسباب بازیش را خریده ولی اجازه بازی با آن را ندارد.
وقتی مطلب جدیدی در جاوا اسکریپت یاد می گیرید سعی کنید که به چشم یک اسباب بازی به آن نگاه کنید، یا یک ماشین جدید و یا یک کفش نو...و یا هر چیزی که برای شما کار کردن با آن جنبه بازی و تفریح دارد، آنگاه طوری تمرین می کنید که انگار دارید  تفریح می کنید، خودتان را شگفت زده کنید و یا کد خود را به دوستانتان نشان دهید.
با این ترفند شما می توانید سریعتر جاوا اسکریپت را یاد بگیرید و مدت طولانی تری آنرا به خاطر بسپارید.

۴- یکی از بزرگترین مشکلاتی که وجود دارد این است که وقت کافی برای مطالعه وجود ندارد.

یکی از مسائلی که وجوددارد این است که افراد وقت کافی برای نوشتن کد ندارند. بعضی وقتها همین افراد ساعت های طولانی در سایت هایی مانند Facebook , YouTube و ... می گذرانند.
من مطمئنم زمانی که می خواستم برای چند دقیقه یک نگاه به این سایت ها بیاندازم وقت داشتم، اما در نهایت وقتی فقط برای دیدن یک مطلب به Facebook می روم، ناگهان متوجه می شوم که ساعتها در آنجا وقت گذراندم.
اگر از من بپرسند که آیا واقعا قصد داشتم که ساعتها این سایت را مطالعه کنم جواب من منفی بود. من می گفتم نه برای اینکه اینقدر وقت نداشتم و فقط می خواستم یک مطلب را چک کنم ولی مطالب دیگر مرا به سمت خود جذب کرد.
خبر خوب این است که شما می توانید از این موضوع در جهت یادگیری جاوا اسکریپت استفاده کنید.
از ابتدا برنامه ریزی نکنید که ساعتها وقت برای کدنویسی بگذارید برای اینکه ممکن است هیچوقت این زمان را پیدا نکنید، فقط به خودتان بگویید که می خواهید چند خط کد در ۳ دقیقه امتحان کنید.

۵- آرامتر فکر کنید آنگاه سریعتر یاد خواهید گرفت!

سعی می کنم این موضوع را با یک داستان برای شما توضیح دهم .
یکی از دوستانم در درک یکی از مفاهیم جاوا اسکریپت به مشکل برخورد، از وی خواستم که برای من توضیح بدهد و بگوید که کدام بخش برای وی گیج کننده است، وقتی او شروع به توضیح تکه ای از کد شد متوجه شدم که خیلی عجله می کند.
گفتم صبر کن و هر مرحله از کد را برای من توضیح بده، دوستم ادامه داد و اینبار سعی کرد یک توضیح کلی از اینکه چه اتفاقی در این کد افتاده به من بدهد، من دوباره از وی خواستم که توضیح را متوقف کند و گفتم تو هنوز عجله داری و من ازت می خوام که هر خط را جداگانه برای من توضیح بدهی و بگویی که در این خط کد چه اتفاقی قرار است که بیافتد.
اینبار دوست من توانست خیلی بهتر برای من توضیح بدهد که چه اتفاقی در کد می افتد.
نکته اینجاست که او وقت گذاشت و با دقت هر سطر از کد را بررسی کرد به جای اینکه سعی کند که یکباره همه ی آن را یاد بگیرد. در بیشتر مواقع وقت بیشتری برای فکر کردن گذاشتن به شما کمک می کند که سریع تر یاد بگیرید.

۶- اگر قسمتی از کد سخت و غیر قابل فهم است سعی کنید ابتدا آنرا با یک زبان ساده بنویسید.

بدین ترتیب قبل از آنکه کد را بنویسید شما می دانید که این قسمت از کد می خواهد چه کاری برای شما انجام دهد.
دو مزیت برای اینکار وجود دارد:

  • بسیار سریعتر و آسانتر کد را خواهید نوشت ، برای اینکه مجبور نیستید دائما توقف کنید و به روند کد فکر کنید.
  • به دلیل اینکه شما تصور روشن تری از کد دارید، قبل از اینکه ارور (خطا) اتفاق بیفتد جلوی آن را می گیرید.