واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی یا Virtual Reality (VR) کاربرد تکنولوژی رایانه برای ایجاد محیط شبیه سازی شده می باشد. برخلاف رابط های کاربری سنتی، واقعیت مجازی کاربر را درون محیط شبیه سازی شده قرار می دهد.

به جای مشاهده ی صفحه ی نمایش از روبرو، کاربران در درون دنیای شبیه سازی شده غوطه ور می شوند و حتی قادر به تعامل با دنیاهای سه بعدی هستند. با استفاده از شبیه سازی حس های مختلف مانند: دیداری، شنیداری، لامسه و حتی بویایی، کامپیوتر به یک دروازه بان برای ورود به دنیای مصنوعی تبدیل شده است. تنها محدودیت های تجربه ی واقعیت مجازی در دسترس بودن محتوا و قدرت پردازشی ارزان هستند. جزء تشخیص فوری واقعیت مجازی صفحه نمایشی است که روی سر قرار می گیرد. انسان موجودی بصری است و تکنولوژی نمایشی بزرگترین تفاوت بین سیستم های واقعیت مجازی همه جانبه و رابط های کاربری سنتی است.

 

تفاوت بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده Augmented Reality (AR) دو روی سکه هستند. شما می توانید اینگونه تصور کنید که واقعیت افزوده، مانند واقعیت مجازی است با این تفاوت که محیط واقعی هم در تجربه ی کاربری نقش دارد. واقعیت مجازی یک محیط مصنوعی برای ساکن شدن در آن ایجاد می کند.
در واقعیت افزوده، رایانه از سنسور ها و الگوریتم ها برای تعیین موقعیت و جهت دوربین استفاده می کند. سپس فناوری واقعیت افزوده اشیاء و گرافیک های سه بعدی را به صفحه ی نمایش دوربین اضافه (رندر) می کند و کاربر می تواند تلفیقی از دنیای واقعی و اشیاء تولید شده توسط این فناوری را با دوربین مخصوص این فناوری ببیند.
در واقعیت مجازی رایانه از حسگر ها و فرمول های ریاضی مشابه استفاده می کند. برخلاف قرارگیری دوربین واقعی در محیط فیزیکی، دید کاربر در محیط شبیه سازی شده قرار می گیرد. اگر سر کاربر بچرخد گرافیک ها هم طبق آن واکنش نشان می دهند و شرایط و دید کاربر تغییر می کنند. به جای ترکیب اشیاء مجازی و یک صحنه ی واقعی، تکنولوژی واقعیت مجازی جهان قابل تعامل شبیه سازی شده برای کاربر ایجاد می کند.


واقعیت مجازی و اهمیت صدا

مسلما شنوایی بخش مهم تری نسبت به حس بصری است تا انسان احساس کند در فضای شبیه سازی شده قرار دارد و اصولا انسان به علائم شنیداری واکنش سریع تری نسبت به علائم دیداری نشان می دهد. در ایجاد واقعا همه جانبه ی تجربه ی واقعیت مجازی، صدا های دقیق محیطی و ویژگی های محیطی و فضایی آن جزء الزامات می باشند. این عوامل یک حس قوی از حضور در یک دنیای مجازی را به انسان دست می دهد.
در حالی که تکنولوژی سمعی و بصری جزء جدایی ناپذیر واقعیت مجازی هستند، فعالیت هایی برای ایجاد حس های دیگر انجام شده است. ورودی های لامسه مثل تردمیل های همه جهته (omni-directional treadmills) به کاربران برخلاف نشستن روی صندلی یا نیمکت، حس راه رفتن در محیط شبیه سازی شده را می دهد.


نقش آفرینان بزرگ در واقعیت مجازی

دوربین واقعیت مجازی سونی

محصولاتی که شرکت ها که در رابطه با واقعیت مجازی ارائه می کنند عبارتند از :

  • اکولوس فیسبوک - Oculus Rift, Oculus VR and Facebook
  • هولولنز مایکروسافت - Microsoft HoloLens
  • پروژه مورفیوس سونی - Sony’s Project Morpheus
  • وایو ولو - The Vive by Valve
  • گیر وی آر سامسونگ - Samsung GearVR
  • کاردبورد گوگل - Google Cardboard

 

موارد کاربرد واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی و پزشکی-جراحی

•    بدون شک صنعت بازی های ویدیوی یکی از بزرگ ترین استقبال کنندگان واقعیت مجازی است.
•    بصری سازی داده ها (data visualization)
•    واقعیت مجازی برای شبیه سازی هواپیمایی، پزشکی و نظامی
در تمارین هواپیمایی، پزشکی و نظامی واقعیت مجازی می تواند یک جایگزین جذاب به جای تجهیزات گران قیمت و موقعیت های خطرناک یا تکنولوژی های حساس باشد. خلبانان می توانند با استفاده از واقعیت مجازی در محیط شبیه سازی شده ی هواپیما تمرین کنند. جراحان با ابزار و بیماران مجازی می توانند تمرین کنند و مهارت مجازی خود را به اتاق عمل انتقال بدهند و همچینین مطالعاتی برای نشان دادن تاثیر این تمارین، که منجر به پزشکانی سریع تر و با اشتباه کمتر می شود، شروع شده است. پلیس ها و سربازان قادر هستند با حملات مجازی مقابله کنند که از قرار گرفتن جان آن ها در معرض خطر جلوگیری می شود. همچنین واقعیت مجازی در درمان بیماری های روانی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که به بیماران اجازه می دهد با چالش ها در محیط کنترل شده روبرو شوند یا بر ترس ها با استفاده از واقعیت مجازی و ترکیب آن با رفتار درمانی فائق آیند.

 

واقعیت مجازی پتانسیلی فراتر از صنعت بازی دارد و حتی در موارد صنعتی ، بازاریابی و تبلیغات و در کل تجربه هایی که ممکن است در دنیای واقعی پر هزینه یا دشوار باشد می تواند سهم موثری داشته باشد.