۸ تغییر کوچک که زندگیتان را ده ها برابر لذت بخش تر می کند

۸ تغییر کوچک که زندگیتان را ده ها برابر لذت بخش تر می کند

در این مقاله به چند تغییر بزرگ اشاره می شود که تاثیرات اساسی بر بهره وری کاری و حتی زندگی شما خواهد داشت. حتی فکرش را هم نمی کنید که (قدرت تجمعی) کارهای کوچک با هم چه تغییرات مداومی در زندگیتان ایجاد می کند.

من فکر می کنم همه ی ما در زندگیمان تغییراتی ایجاد می کنیم که ما را شادتر و موفق تر کند، اما تعداد کمی از ما یک مسیر را تا انتها دنبال می کنیم چون انجام کاری که ممکن است زندگیمان را دچار تغییر کند، مسئولیتی بزرگ و دلهره آور است.
این کار ضروری نیست.
به جای تمرکز بر قدم های بزرگ و بنیادی و ریشه ای، این هشت تغییر بسیار ساده و کوچک که بسیار سریع قابل پیاده سازیند را به کار ببرید.
این هشت تغییر می تواند به شدت زندگیتان را به زندگی بهتری تبدیل کنند.

۱. ذهنتان را همیشه مثبت نگه دارید

افکار و اعمال ما بازتابی از احساسات ما هستند . به همین دلیل است که هنگامی که شما احساس بدی دارید چون هوا ابری است یا هفته پر تنشی را داشته اید تمام کاری که می توانید بکنید این است که در رختخواب بمانید.
مشکل اینجاست. چیزهای منفی در اطراف ما وجود دارد و همینطور ها هیچ کاری در مورد آن نمی توانیم انجام دهیم، اما کاری که میتوانیم انجام دهیم این است که ذهنمان را مثبت نگه داریم. شما نمی توانید تمام افکار منفی را از منطقه ی شادی ذهنتان دور بریزید اما می توانید با نکات زیر ذهنتان را مثبت و شارژ نگه دارید:

 • فردی قدردان باشید. به جای آنکه نگران چیزهایی باشید که ندارید، بنویسید هر روز باید برای چه چیزهایی شکر گزار باشید. قدردانی شما را شادتر میکند و باعث افزایش بهره وریان می شود و کمک می کند شب ها راحت تر بخوابید.
 • اظهارات مثبت و قطعی ایجاد کنید و آن ها را تکرار کنید که پیشرفت  شما را در بخشی که می خواهید آن را بهبود دهید تصدیق کند.
 • اطراف خود را با انسان های مثبت اندیش پر کنید تا احساسات و روح شما را ارتقاء دهند و به یاد داشته باشید که احساسات مسری اند و از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند.
 • بر تفکرات منفی خود پافشاری نکنید.
 • فعال باشید و ورزش کنید. ورزش کردن سبب ایجاد اندورفین و افزایش انرژی می شود در حالی که تنبلی باعث وسواس زیاد و فکر مدام درباره یک موضوع میشود.


۲. ساعتتان را نیم ساعت زودتر کوک کنید

یک ویژگی مشترک تمام افراد موفق سحرخیزی است. از آن جایی که مجبور نیستید مانند تیم کوک (مدیر عامل شرکت اپل) در زمان ناخوشایند (خدانپسندانه) سه و چهل و پنج دقیقه صبح از خواب بیدار شوید می توانید برای شروع  ساعت خود را نیم ساعت زودتر کوک کنید بنابراین اگر در حالت عادی ساعت هفت از خواب بیدار می شدید آن را برای شش و نیم کوک کنید.
به چه دلیل؟
این موضوع  صبح ها به شما زمان بیشتری می دهد تا ورزش کنید، فکر کنید، مطالعه کنید، ایمیل هایتان را چک کنید و با خانواده تان صبحانه بخورید، برای روزتان برنامه ریزی کنید یا بر روی کاری که اشتیاق زیادی به انجامش دارید وقت بگذارید. این موضوع شما را از این که هر روز صبح با احساس فراموشی یا کارهای ناتمام و آشفتگی  از در خانه بیرون بروید، حفظ میکند. برنامه ی زمانی مناسب کلید بهبود و پیشرفت خود است.


۳. بلافاصله هر آنچه مربوط به خودتان است مرتب کنید

واقعا چقدر زمان میبرد که تختتان را مرتب کنید یا ظرف های صبحانه را بشورید؟ شاید پنج دقیقه. نکته اینجاست که اگر این کارهای روزمره ی کوچک را مدیریت نکنید به زودی تبدیل به کارهای بزرگ و وقت گیر می شوند. ظرف های غذای صبحانه و فنجان های قهوه سینک را پر از ظرف های کثیفی می کند که شستن آن ها ساعت ها زمان میبرد که اگر فوری و پس از صرف غذا شسته شود باعث ایجاد سردرگمی و سردرد شما نمی شوند.
بنابراین افرادی که کارهای مربوط به خود را به موقع و فوری سر و سامان می دهند مثلا رختخوابشان را هر صبح تمیز می کنند خوشحالتر به نظر می رسند و همچنین زمانی که کارها به انجام می رسانید و کارهای حاشیه ای را حذف می کنید و حس می کنید بر آن ها کنترل دارید احساس موفقیت بیشتری می کنید.


۴. خیلی سخت نگیرید

اغلب مردم اهدافشان را آسان در نظر میگیرند و پیشنهاد می کنند بیشتر ورزش کنیم یا بیشتر بخوابیم، اما انجام دادن آن به آسانی گفتن آن نیست در حالی که شما ۱۲ ساعت از روز را کار می کنید یا به نوزاد تازه متولد شده تان رسیدگی می کنید.
جدای از این ها، اگر هدف هایتان را آسان، درست و واضح تعریف شده در نظر بگیرید پیگیری و رسیدن به موفقیت آسانتر است. با کارهای کوچک شروع کنید و سپس به سمت کارهای سخت حرکت کنید.اگر نیاز به تمرین بیشتری برای انجام کاری دارید سراسیمه در یک رقابت سنگین قرارنگیرید و ابتدا تمرین کنید. با انجام ۱۰ حرکت شنا در روز و یک پیاده روی پس از شام شروع کنید، یا حتی حرکاتی که می توانید آن را در اتاقتان انجام دهید.

 

۵. خیلی قابل پیش بینی نباشید

انجام کارهای مشابه در هر روز هفته باعث می شود به آن ها عادت کنیم .یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای خودتان انجام دهید این است که از قابل پیش بینی بودن دست بردارید. شرایطی را که در آن احساس راحتی می کنید را حداقل هفته ای یکبار تغییر دهید و یک کار جدید که تا به حال هرگز انجام نداده اید را انجام دهید. رستوران چینی را امتحان کنید. به اسکی بروید. یک رختخواب از یک مغازه متفاوت بخرید.
در این صورت شما متوجه نکته ای می شوید.
اگر به خودمان اجازه ی تجربه ی چیزها و کارهای جدید بدهیم شادتر می شویم، دیدگاهمان تغییر می کند، به ما کمک می کند فرصت های جدید به دست بیاوریم، افزایش انرژی کمک می کند پذیرای تغییرات بیشتری باشیم. این چرخه تکرار می شود. تجربیات جدید شما را شادتر می کند.


۶. شکایت کردن را با ابراز قدردانی جایگزین کنید و به جای نداشته ها به داشته هایتان فکر کنید

حتی در بدترین زمان هایتان، همیشه سعی کنید خوش بین باشید و بیاد داشته باشید علیرغم شکست در کار، هنوز حمایت خانواده و دوستانتان را دارید. این موضوع به شما کمک می کند تا در یک شرایط بحرانی بهترین عملکرد خود را داشته باشید.
یکی از بهترین راه ها برای اینکه احساس بهتری کنید آن است که سپاسگزاریتان را نشان دهید. برای بهترین اتفاقاتی که امروز برایتان افتاده قدردان باشید. همانطور که قبلا اشاره شد یک برنامه سپاسگزاری روزانه داشته باشید. این موضوع می تواند زندگیتان را تغییر دهد. محققان به این نتایج رسیده اند:

 • افرادی که برنامه قدردانی هفتگی دارند بیشتر کار و تمرین می کنند. بیماری های فیزیکی کمتری دارند و نسبت به آینده خوشبین ترند.
 • قدردانی روزانه میتواند هوشیاری، شور و شوق، اراده، توجه، انرژی و طول مدت خواب را افزایش دهد و همچنین موجب کاهش افسردگی شود.
 • افرادی که درباره قدردانی روزانه حرف می زنند، فکر می کنند یا می نویسند بیشتر شبیه به این می مانند که به یک فرد با مشکلات شخصی کمک می کنند و یا یک حمایت عاطفی می کنند.
 • کسانی که قدردانند کمتر به مسائل مالی توجه می کنند، کمتر به دیگران حسادت می کنند و تمایل بیشتری دارند تا آنچه دارند را با دیگران شریک شوند.
 • قدردانی روزانه ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی-عروقی کمک کند.

قدردانی و سپاسگزاری خود را به دوستانتان ، خانواده تان ، شریکان و همکاران خود نشان دهید. احترام و تشکر از مردم یکی از بهترین راه های تقویت روابط است. از همه این ها گذشته، این حس فوق العاده ای است که شخصی پس از یک سختکوشیتان و یا انجام کاری مشکل یا فقط گوش دادن به حرف هایش وقتی نیاز به یک هم صحبت دارد از شما تقدیر و تشکر کند.


۷. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

از بیخوابی و فکر به اینکه دیگران چه دارند و شما ندارید دست بردارید. حقیقت این است : همیشه فردی وجود دارد که حقوق بیشتری میگیرد، در خانه ای زیباتر زندگی میکند، ماشین زیباتر و لوکس تری دارد و به مناطق عجیب و غریب بیشتری سفر میکند. دوستان شما ممکن است قبل از شما تشکیل خانواده دهند و بعضی از آن ها زودتر از شما بازنشسته شوند.
مقایسه خودتان با دیگران تنها شما را در مورد موفقیتی که دیگران به آن دست یافتند ناراحت و ناراضی می کند. به جای آن، در مورد موفق خودتان نگران باشید. زمانی که من مستقل شدم دوستانی داشتم که مسخره ام می کردند چون به اندازه آن ها پول به دست نمی آوردم و درآمد زیادی نداشتم. اما طوری که من فکر می کردم این بود که من یک برنامه انعطاف پذیر داشتم، هر جایی که دوست داشتم کار می کردم و از کاری که می کردم لذت می بردم. دوستان من همواره در مورد شغلشان و همکارانشان و زود بیدار شدن از خواب و... به من شکایت می کردند. به نظر شما چه کسی خوشحالتر بود؟


۸. با مشکلات روبه رو شوید و از آن ها فرار نکنید

همه ما از این چیزها فرار کرده ایم: تماس تلفنی شرکت بیمه، تمیز کردن میز کارمان، عوض کردن باتری فیلتر هوای خودرو دقیقا مانند ظرف های کثیفی که قبلا در مورد آن صحبت کردیم، اولویت را به کارهای به ظاهر کوچک دهید و اجازه ندهید این کارها آنقدر با هم جمع شوند که یک روز کامل برای رسیدگی به آن ها وقت بگذارید.
اگر کارهای ناتمامی دارید، شما بار و مسئولیت زیادی را با خود در کل زمانتان می کشید، اهمیتی ندارد هر کار چه قدر کوچک یا بزرگ باشد. شما مجبورید آن کار را به خاطر داشته باشید، زمانی که به آن کار فکر می کنید اگر ممکن است انجامش دهید.
زمانی که شما اولویت هایتان را برای یک روز لیست می کنید. کارهای سخت و طاقت فرسا را به لیست خود اضافه کنید و به عنوان مثال در پایان روز کاری به تماس های تلفنی تان پاسخ دهید یا محل کارتان را مرتب کنید تا انرژیتان را صرف مهم ترین کارهایتان در آن روز کرده باشید.
شما از این که چقدر همه چیز بهتر و سازنده تر می شود تعجب خواهید کرد. احساس خواهید کرد از هر آنچه در لیست تان نوشته بودید عبور کرده اید .. حتی اگر این لیست یک لیست ذهنی باشد و روی کاغذ نیامده باشد.
خودتان را آزاد و آسوده کنید.