10 راه ساده برای افزایش قدرت مغز شما

10 راه ساده برای افزایش قدرت مغز شما

حداقل هر چند وقت یکبار کارایی مغزتان را چک می کنید و دستی به سر و رویش می کشید؟  پاسخ عوام به این سوال منفی است!

هر چند وقت یکبار درباره ی مغزتان فکر می کنید؟ آیا تا به حال پیش آمده که از قدرت باورنکردنی و هوشمندی عالی مغزتان حیرت زده نشده باشید؟

به طور باورنکردنی ما فقط در حدود 10% از مغزمان استفاده میکنیم و بیشتر ما حتی به ندرت برای یک تمرین کوچک ذهنی  وقت می گذاریم.

دانشمندان برای مدت طولانی اعتقاد داشتند که مغز ما در طول حیات مان تغییری نخواهد داشت! خوشبختانه ، چنین تئوری دیگر وجود ندارد.
نوروپلاستی- یک نظریه جدید است که یک حقیقت باورنکردنی را ثابت می کند: مغز ما میتواند تغییر کند.
یعنی اگه شما در یک ناحیه از مغزتان خیلی باهوش نیستید،  مشکلی نیست! گزینه ای دارید تا آن ناحیه از مغزتان را با تمریناتی تغییر دهید، مغز شما یک ماهیچه است ولازم است که به طور منظم آن را تمرین دهید.
نکته هیجان انگیز این است که شما نباید برای افزایش ظرفیت مغزتان میلیونر باشید، همه ی چیزی که نیاز دارید گذاشتن وقت برای تمرین منظم مغزتان است.
حالا ببینیم چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم؟

 

10 راه ساده برای افزایش قدرت و بهبود هوش مغز وجود دارد:

 

1 . یک کار جدید انجام بدهید
وقتی شما یک کار جدیدی تجربه می کنید، در واقع به رشد مغزتان کمک کرده اید!
به کارهای روتین و قدیمی نچسبید تنها راه تغییر ساختار مغزتان انجام کارهای جدید است. این کارهای راه ها ی جدیدی در شبکه عصبی مغزتان می سازد و بدین ترتیب سطح هوشی تان افزایش می یابد. شما میتوانید مسیر جدیدی برای کار کردن انتخاب کنید، یا یک دستورالعمل جدیدی برای شام خود امتحان کنید یا حتی یک فرم جدید برای تمرین ورزشی انتخاب کنید.

 

2 . به طور منظم ورزش کنید
ثابت شده است که تمرینات منظم ورزشی به افزایش عملکرد مغز و افزایش نورون ها کمک میکند. این یعنی هر وقت شما ورزش کنید سلولهای مغزی جدیدی میسازید! فقط حرکت کنید! مغزتان از شما ممنون خواهد شد.

 

 

3 . به حافظه خود تمرین دهید
هر چند وقت یکبار می شنوید که مردم می گویند ای کاش حافظه بهتری داشتم! با این حال خیلی از آنها در این مورد  کاری انجام نمی دهند! اگر شما خودتان را به حفظ کردن شماره های تلفن و شماره های مهم دیگر ( پاسپورت، کارت اعتباری، بیمه، گواهینامه رانندگی...) موظف کنید، شاهد بهبود قابل توجه حافظه تان خواهید بود.


4 . کنجکاو باشید
به جای  توجه به ظاهر هر چیزی به پرسیدن درباره ی چگونگی کارایی آنها  و سرویس هایی که با آنها ارتباط پیدا میکند عادت کنید. با کنجکاوی و پرسیدن، شما مغزتان را به خلق ایده های جدید و ابتکار مجبور میکنید.

 

5 . مثبت فکر کنید
استرس و اضطراب نورون های موجود در مغز رو می کشد و همچنین از ایجاد نورون های جدید جلوگیری میکند. تحقیقات نشان داده است که مثبت فکر کردن مخصوصا در آینده تشکیل سلول ها را تسریع می کند و به طور چشمگیری استرس و اضطراب را کاهش می دهد. تلاش کنید و روی افکار منفی کنترل داشته باشید و برای جایگزین کردن آنها با افکار مثبت تلاش کنید.

 

6 . سالم غذا بخورید
رژیم غذایی ما تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد مغزمان می گذارد. مغز ما بالای 20% از تمام مواد مغذی و اکسیژنی که مصرف میکنیم،  مصرف می کند. پس یادتان باشد مغزتان را با چیزهای خوب تغذیه کنید (میوه های تازه و سبزیجات و مقادیر زیادی از روغن امگا 3 که در روغن ماهی پیدا میشود)

 

 

7 . کتاب بخوانید
خواندن کتاب تنش و استرس ( قاتل سلول های مغز ) را کاهش می دهد و راهکاری برای دوری جستن از آنها می باشد. تحقیقات همچنین نشان داده است که خیال پردازی یک راه عالی برای تمرین مغز می باشد، زیرا ذهنتان مجبور به تصویر سازی آنچه خیال می کنید، خواهد شد. خواندن بهترین  وسیله برای خیال پردازی می باشد.

 

8 . خواب کافی داشته باشید
  خواب مانند یک سم زدایی کوچک برای مغز است.  در  خواب بدن شما سلول تولید می کند و همه ی سمومی که در طول روز ساخته شده است را خارج می کند. بین ساعت نه شب تا نیمه شب بخوابید تا از بیشترین تاثیر ساعت خواب بهره مند شوید.

 

 

9. از شر GPS خلاص شوید
روزهای نقشه خواندن گذشته است. شاید  Sat Nav (وسیله ای در ماشین که بوسیله آن شناسایی مسیر امکان پذیر می شود) زندگی ما را آسان تر کرده باشد، اما مغز ما را تنبل تر کرده است! به مدرسه قدیمی تان برگردید و هر وقت و هر زمان از نقشه برای مسیریابی استفاده کنید. ( این کار  بخشی از مغز که مسئول فهمیدن ارتباطات فضایی می باشد را تقویت می کند)

 

10 . ماشین حساب را تحریم کنید
گذشته را به خاطر بیاورید زمانی که به ما یاد دادند با استفاده از مغزمان حساب های ساده مانند جدول ضرب را انجام بدهیم. باورکردنی نیست چطور ما الان به دستگاه هایی مثل تلفن های هوشمند و لپ تاب برای حساب کردن یک معادله واقعا ساده وابسته شده ایم. اصرار بر انجام کار بوسیله دستگاه های بیرونی رو متوقف کنید و از دستگاهی که با آن متولد شده اید استفاده کنید، یعنی مغزتان!

 

منبع: Lifehack