فیسبوک پلتفرمی جاوا اسکریپتی را به ابزاری برای ایجاد واقعیت مجازی تبدیل می کند

فیسبوک پلتفرمی جاوا اسکریپتی را  به ابزاری برای ایجاد واقعیت مجازی تبدیل می کند

شرکت فیسبوک پلتفرمی را برای توسعه دهندگان (Developers)  معرفی کرد که توسط آن، تجربه ی واقعیت مجازی برای عموم کاربران میسر می شود. مارک زاکربرگ در کنفرانس توسعه دهندگان فیسبوک موسوم به F8 بیان کرد واقعیت افزوده، پلتفرم اصلی بعدی در جهان کامپیوتر است و دوربین VR ، نقش اصلی را در این حوزه ایفا خواهد کرد. نسخه بتای یا آزمایشی این پلتفرم در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد تا فیلترهای تصویری و ویدیویی، بازی ها، پروژه های هنری و غیره را از طریق آن بیازمایند.

زاکربرگ در این مراسم چندین جلوه ی ویدیویی جالب را به نمایش گذاشت. در یکی از نمونه ها عبارت «وقت غذا خوردن است» به واقعی ترین شکل ممکن روی میز قرار گرفته و کوسه ها در ظرف صبحانه شنا می کردند. در مورد دیگر، مدیرعامل فیسبوک دوربین را به سمت یک عکس ساده از اتاقی با چند صندلی نشانه رفت و آن را به حالت سه بعدی تبدیل کرد؛ اتاق پر از آب شد، یا توپ های رنگی در آن به حرکت درآمدند.
فناوری پیشرفته تشخیص اشیاء و یادگیری ماشینی، برگ برنده فیسبوک در حوزه واقعیت مجازی هستند.

 
 
Mark-Zuckerberg-samsung-gear-vr

 

به گفته زاکربرگ، پلتفرم دوربین فیسبوک همراه با شش پلتفرم اولیه عرضه می شود. دوربین از فناوری تشخیص اشیاء برای ارائه افکت روی آنها استفاده می کند. مثلاً اگر یک فنجان قهوه را انتخاب کنید، می توانید بخار مجازی را به آن اضافه کنید، یا با انتخاب بطری نوشیدنی می توانید برچسب ها و نشان های مختلف را روی آن بچسبانید. زاکربرگ معتقد است بعضی از این موارد صرفاً حالت تفریحی دارند، اما برخی دیگر بسیار کاربردی و سودمند خواهند بود.

گفتنیست افکت های سه بعدی و فیلترهای چهره در ابتدا توسط اسنپ چت معرفی شد، اما به مرور زمان فیسبوک از این قابلیت استفاده کرد و آن را توسعه داد. جالب اینجاست که ، اسنپ چت نیز از قابلیتی مشابه فیسبوک برای افزودن تصاویر سه بعدی به جهان اطراف رونمایی کرد.

زاکربرگ در جریان کنفرانس F8 اعتراف کرد که فیسبوک کمی دیر به حوزه VR قدم گذاشته، اما وعده داد این کمپانی با بهره گیری از فناوری های پیشرفته تشخیص اشیاء و یادگیری ماشینی، به سرعت از دیگر رقبا فاصله خواهد گرفت.